V-Sonic VSD5 İncelemesi (VSD3S ile karşılaştırma)

Merhabalar,

Bu incelememde siz kulaklık severlere VSD5 modeli hakkında deneyimlerimi aktarıp, küçük kardeşi olan VSD3S ile karşılaştırma yapacağım. 

Her zaman olduğu gibi kutu içeriği ile başlayalım;

vsd5 box

Kutu İçeriği:

* VSD5 kulaklık

* 1 çift klips

* Farklı boyutta slikon uçlar ve foam uç

* Taşıma kılıfı

Kutu içeriği standart sayılabilecek içerikte. Eksik veya fazlası yok.

Malzeme Kalitesi:

vsd5

Kulaklık tamamen plastikten üretilmiş. Plastik kalitesi pek hoşuma gitmedi özellikle Astrotec GX50’nin yanında zayıf kalıyor. Elinize aldığınız da premium his oluşturmuyor. Ama yine de dikkatli kullanıldığı taktir de çatlama vs. yapacağını düşünmüyorum.

vsd jack

Jack kalitesi standart sayılabilecek yapıda. Oldukça sade bir görünüme sahip. Uzun süre kulaklığı kullanma şansım olmadığı için jack sağlamlığı konusunda yorum yapmam pek doğru olmaz. 

Kablo yumuşak ve kolayca katlanabilen yapıda. Sertleşme sorunu pek fazla olacağını zannetmiyorum. Mikrofonik etki oldukça az.

vsd5 filitre

Kulaklık metal filitreye sahip.

Konfor-İzolasyon:

Kulaklığın en iyi olduğu yönlerden biri. Foam uçlar ile kulak kanalınız oldukça iyi kapanıyor ve kulağınızı acıtmıyor. Uzun süre kulaklık kullanan kişiler için gayet ideal. Dış sesleri almama konusun da fiyatına göre oldukça başarılı. Kulaklık günlük kullanımda gerek izolasyon gerek konfor açısından ideal.

Ses konusuna gelelim;

Bass: Ürünün bassları midbass ağırlıklı. Bassların derine inmesi pek başarılı değil. Yumuşak ve midleri,tizleri örtmeyen yapıda. Hızı pek iyi değil. Hareketli parçalarda biraz yavaş kaldığını hissediyorsunuz. Subwoofer etkisinde bass arayan kişiler uzak durmalı. Daha çok yerinde kendini belli eden, yumuşak ve yormayan bass isteyen kişiler için ideal.

Mid: Midler ortada konumlandırılmış. Çok önde değiller. Ayrım konusunda fiyatına göre oldukça iyi denebilir. Hacimli mid isteyenler için pek ideal değil. Dinlenilen parçaya göre değişse de biraz cılızlık hissettim. Sanatçı sesi konusunda bence biraz sıkıntılı. Özellikle bayan sanatçıların sesini olduğu gibi doğal veremiyor, yapaylık ve cılızlık olmakta. Sanatçı sesi sunumunda biraz armatür sürücü havası sezdim. 

Tiz: Tizler midlerin biraz daha önünde konumlandırılmış. Yeri geldimi tüm frekansların önüne geçerek ben burdayım diyorlar 🙂 Kulaklıkta sibilance sıkıntısı mevcut. Koyu karakterli dap ile törpülenebilir. Tizler miktar olarak fazlalar ama kalitesi kulaklığın fiyatına göre idare eder diyebiliriz. Tizler kulaklığa sıcak ve eğlenceli hava katmış ama doğal değiller. Analitik ses isteyenler beğenmeyecektir. 

Enstrüman Ayrımı: Fiyatına göre oldukça iyi denebilir. Özellikle telli çalgılarda başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Sahne: Ürün yatay sahneye sahip. Fiyatına göre fena sayılmaz ama yüksek sahne başarımı isteyen kişiler pek beğenmeyecektir.  Derinlemesine sahne yok denecek kadar az. 

Genel Yorum: Eğlenceli, sıcak sunum isteyen kişiler için ideal bir kulaklık. Sibilance istemeyen ve doğal sunum isteyen kişilerin pek hoşuna gitmeyecektir. Bass ağırlıklı kulaklık arayanların Audio-Technica CKS serisine yönlenmeleri daha doğru olur. Yumuşak ve yormayan bass isteyenler için ideal. 

_______________________________________________________________________________________________

VSD5 ve VSD3 karşılaştırması;

vsd3-vsd5

VSD5’in üstün olduğu yönler:

1- Daha ferah sunuma sahip

2- Enstrüman ayrımı daha başarılı

3- Sahne konusunda daha iyi

VSD3’ün üstün olduğu yönler:

1- Sibilance biraz daha az

2- Midler biraz daha hacimli

3- Bayan sanatçı sunumu biraz daha başarılı

4- Basslar daha önde ve miktarı daha fazla

Ortak Yönleri;

Malzeme kalitesi ve kutu içerikleri aynı.

7 Responses

 1. ahmet dedi ki:

  Öncelikle inceleme için teşekkürler, her iki incelemeyi de okudum fakat vsd5-vsd3 arasında daha çok arada kaldım. Bass ağırlıklı olmayan bir kulaklıkta mid ve tizlerin daha iyi olmasını beklerken tam tersine bass ağırlıklı olab vsd3 daha başarılı olmuş.
  Bassların fazla olması problem değil; poweramp ile azaltılabiliyor fakat mid ve tizlerin mutlaka berrak olmasını isterim. Başka önereceğiniz uygun fiyatlı çözüm varsa değerlendirebilirim.

 2. Oğuzhan dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben vsonic gr07 bass edition aldım. Kulaklığı ses kartı olan bilgisayara taktığımda çok memnun kalıyorum fakat son xperia z3’ün gücü kulaklığa yetmiyor. DAP arayışı içerisindeyim. En fazla 500 liraya kadar ne alınabilir ? Teşekkürler.

 3. hook dedi ki:

  hocam merhabalar bu iki ürün arasında kaldım dap olarak xduoo x2 almayı düşünüyorum lakin kulaklık seçiminde kararsız kaldım genel olarak her türlü müzigi dinlemekteyim ama elektonik ve rock müzigi daha fazla dinlerim.

  kulaklıgın genellikle eğlenceli olmasını ve beni müziğin içine çekip hissettirmesini isterim
  basshead degilim ama bassların belirgin ve hacimli olmasını isterim şuan kullandıgım kulaklıkta bu tadı alamıyorum
  sahnenin geniş olmasını ve enstrümanları ayrı ayrı hissetmekte ayrı bir kriterim

  yakın bir zamanda cks99 77 de deneyecegim vsonicigin iki kulaklıgınıda deneyemeyecegim için athlerle arasında belirgin farklar varmıdır bunları da hesaba katmanızı isterim ve bana en uygun kulaklıgı söylemenizi rica edip teşekkürlerimi şimdiden sunarım.

  not:maksimum 250 tl ye kadar diğer önerilerinizide sunabilirsiniz.

  • hook dedi ki:

   son olarak dinledigim müziklere bir kaç örnek vereyim.

   opeth reviere/harlequin forest
   enigma mea culpa(platinium version)
   dream theater – as i am
   captain hook – the power of now
   massive attack – angel

  • oguzhan dedi ki:

   Ostry KC06A modelini tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*