V-Sonic VSD3 İncelemesi

Merhabalar,

Son zamanlarda oldukça popüler olan Çin firması V-Sonic’in VSD3 modelini sizlere tanıtmaya çalışacağım. Umarım incelemeyi okurken sıkılmazsınız.

Her zaman olduğu gibi kutu içeriği ile başlayalım:

* 1 adet VSD3 kulakiçi kulaklık

* Farklı boyutlarda slikon ve köpük (foam) uçlar

* 1 çift kulak çengeli

* Taşıma kesesi

İnceleme yaptığım kulaklık test kulaklığı olduğu için malesef kutu içeriğinin fotoğrafını paylaşamıyorum.

Kulak çengelinden biraz bahsetmem gerekirse;

Oldukça yumuşak ve konforlu yapıya sahip. Kulak kepçenizi düşmeyecek şekilde çok iyi sarıyor. Yumuşak yapısı kulağı rahatsız etmiyor. Phonak PFE serisi kadar konforlu olduğunu söyleyebilirim.

genel

Kulaklığın kasası komple plastik yapıda. Sade bir görünüme sahip. Kasanın kulağa oturuşu çok iyi. Kulağınızı çok iyi kapıyor ve dış sesleri iyi engelliyor. Özellikle foam uçlar ile izolasyon epey iyi oluyor. Foam uçlar ile tam bir IEM havası estiriyor. Fiyatının yaklaşık 120-150TL olduğunu düşünürsek firma oldukça iyi iş başarmış.

 

ön

Kablo ve Jack kalitesine gelirsek:

Kablo oldukça yumuşak yapıda. Kışın soğuk havalarda sertleşme sorunu yapmaz. Kablonun üzerine büyük baskı uygulanmadığı sürece sorun çıkarmaz. 

Jack kısmı düz tercih edilmiş. Düz şekilli olması kimisi için avantaj, kimisi için dez avantaj ama unutulmamalı ki kulaklığın kablosu değiştirilebilir. Yani, L şekilli custom kablo takabilirsiniz.

Kablonun kulaklığa bağlantı noktası döner yapıda. Yani bu kulaklığı kulağınıza daha rahat takmanıza yardımcı oluyor. Aynı bağlantı noktası Shure markasında da var. 

Küçük hatırlatma yapmak istiyorum. Döner yapıda olan bağlantı noktalarında sorun çıkabiliyor. Yurt dışında ki sitelerden edindiğim bilgilere göre üretimden kaynaklanan jack sıkıntısı olabiliyor. Kontrol ederek satın almanız iyi olur. Benzer şikayetler Shure SE215 modelinde de kısmen olabiliyor.

jack

Kulaklıkta metal filitre kullanılmış. Metal filitreler görünüm ve kalite algısı için hep hoşuma gitmiştir.

filitre

En çok merak edilen ses konusuna gelelim;

Bass: Kulaklığın işte ben buyum dediğin yön. Alt frekanslara fiyatına göre başarılı inebilen bunun yanında midbassları es geçmeyerek müziğe eğlence katan bir kulaklık. Techno – House müzik açtığınızda müziğin ritmini çok iyi hissettiriyor. Yumuşak yapıda hacimli bass veriyor. Yeri geldiğinde basslar uzuyor, yeri geldiğinde basslar vur-çek şekline giriyor. Mid-Tiz ağırlıklı bir kulaklığa göre basslar midleri biraz örtüyor ama olacak o kadar sonuçta bass ağırlıklı bir kulaklıktan bahsediyoruz. Her gülün bir dikeni vardır 🙂 Yüksek seste basslarda ki bozunma oranı çok düşük. 

Mid: Mid frekanslar önde tutularak monitör havası yaratılmış. Midlere çok çok detaylı denemez. Fiyatına göre güçlü bassların yanında gayet yeterli seviyede denebilir. Enstrumanlar önde ve fark edilebilir ama çok enstruman olan müziklerde fazla beklentiye girmemek gerek. Midlerde yüksek seslerde çamurlaşma, bozunma olmuyor. Yüksek sesin hakkından geliyor.

Tiz: Sibilanceye çok az eğilim var. Yüksek seslere çıkmadığınız sürece tizler rahatsız edici değil. Detay olarak fazla bir şey beklenmemeli. Fiyatına göre fena sayılmaz. Tabii bu benim kişisel yorumum. Sürekli tiz odaklı kulaklık kullandığım için bana yetersiz geliyor olabilir. Ziller midlere fazla yakın, ayrı noktalardan şıkır şıkır ses duyamıyorsunuz.

Sahne: Ürün derinlemesine sahneye sahip. Bu fiyat seviyesinde derinlemesine sahneye sahip kulaklık bulmak zor. Tabii beklentiyi fazla tutmamak gerek. FLAC kayıtlarda derinlemesine sahne fark edilebiliyor. Yatay sahnesi ise gayet başarılı denebilir. Özellikle sanatçı sesi ve enstrumanları farklı noktalara atması hoş. Keşke ziller biraz daha ayrık olsaymış. Sahne etkisi çok daha iyi olabilirdi.

Besleme: Kulaklık oldukça kolay besleniyor. Bir çok akıllı telefonda bile sıkıntı yaşamazsınız. FiiO X3 cihazında gain low konumunda iken 60-70/120 ses ayarı gayet yeterli geliyor.

Genel Yorum: Bass odaklı ama yanında mid ve tizleri pass geçmeyen uygun fiyatlı kalite algısı yüksek bir kulaklık arıyorsanız tavsiyemdir. Techno-House türü müzikler için uygun.

Geniş sahne ve üstün tiz performansı istiyorsanız başka modellere yönelmelisiniz.

3 Responses

 1. burak erdem dedi ki:

  telefonun kendi orjinal kulaklığı ile yetinmek istemiyorsanız mutlaka alın derim. dinlediğiniz ilk parçada
  farkı göreceksiniz zaten. ben https://buypasa.com dan almıştım indirimde görünce, hala var mıdır bilmiyorum.

 2. Esin dedi ki:

  Merhabalar Oğuzhan Bey.
  Size birşey danışmak istiyorum.
  Elimde Fiio X1 audio player ve Audio technica cks55x kulaklık var.
  Arabesk hariç her türlü yerli yabancı şarkıyı dinlerim. Herhangi bir tarzım yok Kulağıma hoş gelsin yeterli.
  Ama bu kulaklıkdan sıkıldım. Sanki playerım daha iyisini hak ediyor gibi. ( Belkide kulaklığım sahtedir. Kutusuz malum şahısların birinden almıştık)
  İncelemede bulunduğunuz vsd3 kulaklığı yada bunun “s” modelini almayı düşünüyorum. Siz ne dersiniz. bütçem max. 200 tl. Ve spor yaparken de kullanmak istediğimi belirtmek isterim. yani konfor benim için önemli. Eğer bir öneride bulunursanız çok mutlu olurum.
  Sevgiler, Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*