TTPOD T2 Hybrid IEM İncelemesi

Merhabalar,

Bu incelememde sizlere 1 adet dinamik sürücü ve 2 adet armatür sürücüye sahip TTPOD T2 modelinden bahsedeceğim. Diğer kulaklıklardan farklı olarak Hybrid yapıya sahip olmasıyla T2 modeli beni epey heyecanlandırdı. Lafı fazla uzatmadan her zaman olduğu gibi kutu tasarımı ve kutu içeriği ile başlayalım.

ttpod t2 box

Ürünün kutusunun ön yüzeyi oldukça sade ve farklı renk tonlarıyla T2 yazılmış. Sanırım renkli T2 yazısı kulaklığın bir çok renk kombini ile gelmesinden kaynaklanıyor.

ttpod t2 kutu 2

Kutunun arka kısmı da ön kısma benzer şekilde. Alt kısımda ise ürünün rengi işaretlenmiş.

box t2

Kutu İçeriği:

* 1 adet T2 kulaklık

* Kırmızı ve Mavi silikonlar farklı tipte ve toplam 6 çiftler, silikon uçların yanında 1 adet foam uç.

* 1 adet taşıma kesesi

* Kulaklığın kulağınızda rahat durması için klips bulunmakta.

case t2

Taşıma kesesi Audio-Technica markasına benzer yapıda. Sade ve şık. Dikkatli kullanmak lazım beyaz olduğu için çabuk kirlenecektir.

Malzeme Kalitesi:

Ürünün kasası plastikten üretilmiş. Elinize aldığınızda premium bir hava oluşturmuyor. Sağ ve sol kulaklığın farklı renkte olması ve şeffaflık bence şık görünüm kazandırmış.

yesil t2

Ürünün kablosu sarmal yapıda. Dikkatli kullanımda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum ama kablo benim pek hoşuma gitmedi. Naylonumsu yapısı bence pek hoş olmamış.

Jack ise Vsonic markasıyla neredeyse aynı. Düz yapıda ve kaliteli izlenim veriyor. Tabii dayanıklılığını ölçmek için uzun süre kullanmak gerekir. Ürünler test ürünü olduğu için uzun süre kullanma şansım maalesef yok.

jack t2

Konfor:

Ürünün klips ile kullanılmasını şart gibi. Çünkü klips olmadan rahatlıkla düşüyor. Kulak yapınıza göre uygun silikon ucu bularak konforlu biçimde kullanabilirsiniz. Kırmızı silikon uçlar ile ben rahat edemedim. Hem ses olsun, hem konfor olsun mavi uçlar daha üstün gibi.

Foam uçlar silikon uçlardan her zaman daha konforlu gelmiştir bana. T2 modelinde foam uç ile iyi ses performansı alamadım. Foam uçlar sahneyi daraltmakta ve boğukluk vermekte.

Her zaman sona sakladığım ses mevzusuna gelelim;

genel t2

Bugüne kadar yorum yapmakta en çok zorlandığım kulaklık diyebilirim. Üründe kullanacağınız DAP cihazı oldukça önemli ayrıca kulaklık kayıtta seçmekte. Kulaklık açık karakterli olduğu için koyu çalan DAP tercih edilmeli. iBasso DX90 ile tizlerde sivrilme, sanatçı sesinde yapaylaşma hissettim. FiiO X5 ile daha sakin, daha kararlı bir sunum ve sanatçı sesinin daha kontrollü ve doğal olduğunu hissettim. Kalitesi yüksek olmayan kayıtlarda orta frekanslarda çamurlaşma hissedebilirsiniz.

Basslardan bahsedecek olursam; 

Basslar miktar olarak azlar ve derin değiller. Basslar daha çok midbass ağırlıklı. Techno,house,dubstep tarzı müzik dinleyenler için tercih edilmemesi gereken bir kulaklık. Bassların miktarının az ve derin olmayışı zevk vermeyecektir. Yüksek ses seviyelerinde basslarda yapaylaşma ve bozunma hissedilebiliyor ama bu dediğim olay her kayıtta olmuyor. Dediğim gibi anlaşılması güç bir kulaklık. Klasik, enstrümantal müzik dinleyen kişilere hitap edebilecek bir ürün. Bassların miktarının fazla olmayışı enstrümanları örtmüyor ve sahneyi bozmuyor.

Orta Frekans(Mid): Kulaklığın işte ben buyum dediği nokta. Sanatçı sesi önde ve enstrümanlar yatay sahne üzerine dağılmışlar. Enstrümanlar yeri geldiğinde sanatçı sesinin önüne ve arkasına geçebiliyorlar. Bazı sanatçıların sesinde yapaylaşma hissedilebiliyor ve doğallık bozuluyor. Armatür sürücünün bir eksisi denebilir. Sanatçı sesi dinamik sürücülerde daha doğal çıkmakta. Güçsüz besleme ve açık karakterli DAP ile midlerde cılızlık hissediliyor. Koyu sunumlu bir DAP ile kullanılması daha uygun olur. DX90 ile enstrümanlarda ve sanatçı sesinde cılızlık hissedilirken, X5 ile kulaklık kendini toparlıyor.

Tizler: Başta belirttiğim gibi kaynak seçimi tizler için bir hayli önemli. DX90 ile sivrilip, bozunan tizler X5 ile daha sakin, mid frekanslar ile daha uyumlu olmakta. Tizler dinamik sürücülü kulaklıklar gibi sıcak değiller. Enstrümanların çok önüne çıkmadan kendilerini hissettirme eğilimindeler. Tabir-i caizse ”cıs-tak” tarzı tiz isteyenlerin pek hoşuna gitmeyecektir. 

Sahne: Ürün yatay sahneye sahip. Fiyatına göre yatay sahne anlamında oldukça iyi iş çıkartıyor. Enstrümanları tane tane diziyor. 3 sürücülü bir kulaklıktan da bu beklenirdi 🙂 Derinlemesine sahne anlamında pek bir şey vaad etmiyor.

Besleme: Midlerde cılızlık olmaması için en azından X3 gibi bir dapla kullanılmalı. 

Genel Yorum: 

Başta belirttiğim gibi kulaklık hakkında yorum yapmaktan epey zorlandım. Kanaatimce test edilerek alınması gereken bir ürün.

Enstrüman ayrımı, yatay sahnesi iyi olan bir kulaklık arıyorsanız tercih edebilirsiniz. Bass ağırlık kulaklık arayanlar farklı modellere yönelmeli.

Elimden geldiğince T2 modeli hakkında sizlere deneyimlerimi aktarmaya çalıştım.

Esenlikle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*