FiiO X5 II İzlenimlerim

Selamlar,
Öncelikle X5 II deneme fırsatını bana sağladığı için Selçuk Bey’e ve Umut Bey’e teşekkür ederim. 🙂
Sizlere yeni FiiO X5 II modeli hakkında ki izlenimlerimi, DX90 ve X5 birinci versiyon ile karşılaştırarak anlatmaya çalışacağım.
Kullandığım kulaklık Phonak PFE232.
[IMG]
Malzeme ve Yapım Kalitesi:
X5 II modelinin kasası oldukça şık gözüküyor. Tekerleğin etrafında ki tuşların parlaması oldukça güzel hava katmış. X5 II, X5 birinci versiyona kıyasla daha hafif ve daha kompakt bir DAP. X5 birinci versiyon bana biraz tuğla gibi geliyor. Taşıma konusunda X5 II kesinlikle daha iyi bir cihaz olmuş. Ağırlık konusunda X5 II, X5 birinci versiyondan daha hafif. Tekerlek kalitesinde X5 II daha üstün. X5 II ve DX90’ı boyut olarak hemen hemen aynı cihazlar. Taşıma konusunda eşit sayılırlar. DX90 biraz daha kalın. Malzeme kalitesi olarak X5 II, DX90 modelinden daha üstün. X5 II kullandıktan sonra elime DX90’ı aldığımda ucuz plastik hissi oluştu.
Ekran olarak en çok X5 II modelini sevdim. Ekran aydınlatması oldukça parlak. Renk doygunluğu X5 birinci versiyondan üstün. X5 birinci versiyonda hoşuma gitmeyen ekran kenar boşlukları maalesef X5 II modelinde de var.
 
Yazılım:
X5 II modeli oldukça hızlı açılıyor. Yüksek boyutlu FLAC-WAV kayıtlar oynatırken hiç bir takılma sorunu yaşamadım. Açılma süresi ve stabilite olarak DX90’dan bariz üstün diyebilirim. DX90’da reset atma, geç açılma, kütüphaneyi uzun sürede güncelleme gibi sorunlar var. Bu sorunlar bir miktar custom rom ile çözülse de cihazları stock rom ile değerlendirmek lazım. Ayrıca X5 II modelinde tema değiştirebilmemiz güzel bir ayrıntı. X5II’nin ara yüzü X5 birinci versiyon ile oldukça benzer. X5 birinci versiyon kullanıcıları X5II kullanırken hiç yabancılık çekmeyeceklerdir. Hız konusunda X5II, X5 birinci versiyondan biraz daha hızlı denebilir. X5 birinci versiyonda da DX90’da olan reset sorununu yaşamadım. 
 
Ses:
Öncelikle ana konuğumuz olan X5II ‘nin genel ses tarzından bahsetmek istiyorum. X5II, dinamik bir ses tarzına sahip. Dinamik kavramını biraz açarsak; Bassların hızlı, midbassların hissedilebilir olması ve sıcak bir sunum.
X5 II modelinin bass kontrolü X5 birinci versiyondan daha iyi denebilir. X5 birinci versiyonda olan midbassların, midlere karışma durumu X5II modelinde daha az olmakta. Farkındaysanız daha az olmakta dedim tamamen yok olmuş değil. Bunun sebebi X5II modelinin sesleri ortada toplaması. Daha geniş bir alana bass,mid ve tizleri yaysaydı midbassların, midleri perdeleme durumu bence olmazdı. X5II modelinin bassları diğer rakiplerine göre (X5 b.v, DX90) oldukça hızlı. X5II ‘den sonra DX90 ve X5 birinci versiyonun bassları ağır abi gibi kalıyor 🙂 Basslarda derine inme konusunda X5 birinci versiyon, X5II’den küçük farkla daha iyi gibi geldi bana. 
Bass mevzusundan sonra midler ile devam edelim. X5II modelinin sahnesi beni biraz üzdü. Enstrüman ayrımı sınıfına göre hiç fena değil ama üstte bahsettiğim frekansları ortada toplama durumu midleri biraz sıkıştırıyor. Yatay olarak frekanslar biraz daha yayılsaydı midler rahatlardı diye düşünüyorum. X5II modeli DX90’a göre daha doğal mid sunumu var. DX90’da bulunan dijitallik rakibi karşısında kocaman bir eksiye dönüşüyor bence. Biraz da X5 b.v ve X5II’nin mid sunumunu karşılaştırmak istiyorum. X5 modeli midleri daha arkada veriyor. Bu X5 birinci versiyona havadarlık katıyor ama ayrıntılar pek vurgulanamıyor. X5II modelinde midler öne alınmış ve detaylar arttırılmış. Zillerin fark edilebilirliği X5II modelinde üstün. 
Tizler ile devam edelim. X5II modelinde tizler DX90 modeline göre daha hacimli ve tok. DX90 modelinde tizler daha cılız ve kulak tırmalayıcı. Tizlerin detayı konusunda tam emin olamamakla birlikte DX90 biraz daha üstün gibi. Bu algıyı yaratan tizlerin DX90’da daha geniş alana yayılmış olması olabilir. X5 birinci versiyon tiz performansı konusunda bence diğer rakiplerinin gerisinde kalıyor. Çünkü tizlerde tıslama durumu rakiplerine göre daha fazla. Tizlerin konumlandırılması X5II’de önde, DX90’da önde, X5 birinci versiyonda rakiplerine göre biraz daha arkada. 
Sahne konusunda DX90 modelinin ezici üstünlüğü var. Kulaklığı DX90’a taktığım anda bariz hissedilebiliyor. Yatay sahne üzerine rakiplerine göre enstrümanları aralarında boşluklar hissedilebilecek şekilde diziyor. Yanlış anlaşılmasın X5II modelinde de enstrüman boşlukları hissedilebilir ama DX90 kadar değil. X5II ve X5 birinci versiyonun sahne genişliği oldukça benzer. X5 birinci versiyon genel anlamda frekansları daha arkadan verdiği için daha havadar hissettiriyor ama derinlik konusunda X5II üstünlüğünü ortaya koyuyor. 
Son olarak toparlamak gerekirse;
Bassların vurgulu, etkili ve sıcak sunumlu bir dap olmuş. Hareketli müzik dinleyenler için kesinlikle tavsiye edebileceğim bir dap. Klasik,slow müzik dinleyenler, geniş sahne arayanlar için dijitalliği sorun etmezler ise DX90 tavsiye ederim. 
 
Yazmayı unuttuğum noktalar olabilir. Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*