Colorfly CK4 İncelemesi

Selamlar,

DAP incelemelerine elimden geldiğince devam ediyorum. Sıradaki ürün büyük ekranıyla Colorfly CK4.

ck4 ön

CK4 modeli sadece müzik dinleme cihazı değil aynı zamanda video oynatma ve fotoğraf görüntüleme cihazı. 4.3” TFT dokunmatik olmayan ekrana sahip. Cihazın ekranının dokunmatik olmayışı bende hayal kırıklığı yarattı diyebilirim. Tabii ürünün fiyatınıda gözönüne almak lazım. Yinede 4.3” dokunmatik ekran  fena olmazdı, en azından ürünün fiyatı biraz daha yüksek tutularak dokunmatik ekran konulabilirdi…

Ürünün desteklediği formatlar;

Ses Formatları: WAV,APE,FLAC,MP3,MP2,WMA,OGG,AAC

Video Formatları: RM,RMVB,MP4,AVI,FLV,MPE,MPG,DAT,WMV,ASF,3GP,MOV,VID,VOB,MKV

Fotoğraf Formatları: JPG,BMP,GIF

Ürünün kutu içeriği ile devam edelim;

ck4 kutu içeriği

*1 adet Colorfly CK4

*1 adet USB data kablosu

*1 adet taşıma kılıfı

*Yedek ekran jelatini

*Kullanım klavuzu

Ürünün kutu içeriği gayet yeterli. Zaten çoğu ürün hemen hemen aynı kutu içeriğine sahip. Ayrıca usb kablosununda oldukça kaliteli olduğunu belirtmek isterim. Bugüne kadar kullandığım hiç bir DAP’ta böyle kaliteli kablo görmedim.

ck4 arka

Ürünün arka tarafı oldukça havalı.

ck4 üst

Ürünün üst kısmında soldan sağa doğru sırayla Seçim/Oynatma/Güç görevi gören 1 tuş, hemen yanında ESC tuşu, hemen yanında Menü tuşu bulunmakta. Menü tuşuna basıldığında sizi EQ ayarlarına götürmekte. Analog EQ ayarıda bulunmakta. En sağ tarafta ise parça ileri-geri tuşu bulunmakta.

Tuşların basışı pek kaliteli değil. Biraz daha sert yapıda olsalar daha iyi olurdu.

ck4 alt

Ürünün alt kısmında sadece kilitleme tuşu bulunmakta.

ck4 sol

Ürünün sol tarafında ses arttırıp-azaltma tuşu ve micro sd hafıza kartı yuvası bulunmakta.

ck4 sağÜrünün sağ tarafında 2 adet 3.5mm kulaklık girişi ve USB bağlantı soketi bulunmakta.

Cihaz aynı anda 2 çıkışa da ses verebiliyor.

Ürünün kullanımına gelirsek;

Üründe nadir de olsa küçük donmalar olabiliyor. Özellikle hafıza kartına erişirken ve büyük boyutlu FLAC parçalar açarken. Donmalar uzun süreli olmuyor.

Tuş kombinasyonu pek hoşuma gitmedi. Bir türlü tuşların yerine alışamadım desem daha doğru olur. Şarkı atlamak için elinizi sağ üste, sesi açmak için sol tarafa götürmeniz gerekiyor buda insanı ister istemez rahatsız ediyor. Özellikle yolda cihazı cebimizde taşımaya kalkarsak durum sinir bozucu olacaktır.

Ses konusuna gelelim;

*Sese orta frekans (mid) hakim diyebilirim. Enstrumanlar, sanatçı sesi önplanda. Detay olarak çok iyi değil. Yüksek seslerde midlerde hafif bulaşma hissediliyor.

*Basslar yumuşak karakterli ve çekinik. Orta frekansın olduğu yerde bana yer yok gibi bir hali var 🙂 Midlerin arasından yumuşak ve hafif uzatmalı olarak geliyor. Midbasslar ise kendini hissettiremiyor. Basslarda son seste bile bozunma minimum, dağılma vb. yapmıyor.

*Sahne konusunda derinliği azda olsa hissettiriyor. Yani fiyatına yakışır bir derinliğe sahip denebilir. Yatay sahne ve stereo ayrımı abisi FiiO X3 kadar olmasa da iyi denebilecek seviyede.

*Besleme konusunda sıkıntılı bir cihaz. Kolay sürülebilen kulaklıklar ile kullanılmalı. Zira PFE232 ve Havi B3’te tam olarak ses bile alamadım denebilir 🙂

*2 tane 3.5mm çıkış koyacaklarına 1 adet daha güçlü çıkış koysalar daha mantıklı olurmuş.

*Tizler cihazın en iyi olduğu yön diyebilirim. Ne çok öndeler nede çok arkada. Olması gerektiği yerdeler. Midlerden bağımsız tatlı, insanın kulağını okşar biçimde tiz sunumu yapıyor. Yoğun enstrumanın bulunduğu müziklerde bile kendini ayrıştırmayı başarıp, kontrolünü kaybetmiyor tizler.

Genel Yorum: Havalı bir görünüme sahip, büyük ekranlı bir multimedya cihazı arıyorsanız uygun olacaktır. Ses konusunda malesef rakiplerinin gerisinde kalmakta.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*