Audio-Technica IM50 İncelemesi

Selamlar,
Sizleri fazla sıkmadan, çok fazla detaya girmeden Audio Technica markasının F/P ürünü olan IM50 modeli hakkında izlenimlerimi aktaracağım.

[​IMG]

Kutu içeriği ile başlayalım;
*1 adet IM50 kulaklık
*1 adet sökülüp-takılabilir kulaklık kablosu (yedek kablo yok.)
*Farklı boyutlarda slikon uçlar.
*1 adet Medium boyutta Comply Foam uç.
*1 adet taşıma kesesi

[​IMG]

Konfor ve malzeme kalitesi:

Öncelikle kulaklığın konforunu pek beğenmediğimi söylemeliyim. Kulaklığın kasası oldukça tombul ve kulağım küçük olmadığı halde pek rahat kulağıma oturmuyor. Biraz hareket edince yavaş yavaş kulaktan çıkmaya başlıyor. Keşke kulaklığın kasası biraz daha küçük olsaydı. Özellikle kulağı küçük olanlar kesinlikle bu ürünü tercih etmemeli.

Kulaklığın malzemesi sert plastikten üretilmiş ve oldukça sağlam hissi veriyor. Kablosu da aynı şekilde oldukça kalın ve sağlam hissi veriyor. CKS-CKM-CKR serisinden daha kalın ve sağlam kabloya sahip. Örnek olması açısından kablosu Shure SE215 modelinden biraz daha ince. Kablonun kulaklığın üzerindeki jack girişi sağlam duruyor. Özellikle uğraşıp bozmadıkça, bozulmaz gibi :) Kablonun kulağın çevresini saran kısmı pek iyi şekil almıyor. Biraz sert-katı yapıda olmasından kaynaklı. Örnek olması açısından Phonak PFE serisinde ki gibi kulağın arka kısmını saramıyor.

Bir kaç noktaya daha değinmek istiyorum;
*Gözlük kullanan birisiyim ve pek rahat edemedim. Gözlüğü aşağıya doğru çekiyor.
*Sporda, yolda kullanmak isteyen kişilere bu tip kulağın arkasından dolanan kulaklıkları tavsiye etmiyorum. Çünkü yolda,sporda çıkarıp-takmak zaman alıyor.

[​IMG]

[​IMG]

[​IMG]

Yalıtım:
Yalıtım konusunda comply foam uçtan umutluydum ama tam tersi oldu. Slikon uç ile daha iyi yalıtım sağladım. Tabii bu durum kişiden kişiye değişir. Medium comply foam uç benim kulağıma küçük geldi.
Yalıtım konusunda aşırı beklentiye girmeyin. Kulağa tam oturduğunda iyi olan yalıtım biraz hareket edince kulaklık çıkmaya başladığı için yok oluyor. SE215’deki foamların kulağa yapışması aklıma gelince bu konuda gerçekten başarısız olmuş.
Kısacası slikon uçları kulağımıza tam oturttuğumuzda fiyatına göre fena olmayan bir yalıtıma sahip.

Ses konusuna gelirsek;

Bass:
Alt basslar pek yok denebilir. Gümbür gümbür uzatma basslar arıyorsanız yanlış yerdesiniz. Gerektiğinde arkadan düşük seviyede alt bassları sunuyor. Midbasslara gelirsek, işte kulaklığın en iyi olduğu kısım diyebilirim. Hacimli ve kendini hissettiren midbasslara sahip. Midbasslar kulaklığa ruh kazandırmış. Hızlı ritimli basslarda insanın yüzünü güldürüyor. Bateri seslerine, davullara çok iyi ritim kazandırıyor. Kısacası hızlı ritimli basslardan hoşlanıyorsanız ve midbassların önde,farkedilebilir olmasını istiyorsanız bu kulaklık fiyatına göre tam size göre.

Mid:
IEM dediğimizde aklıma tabii ki midler gelir. Bu kulaklıkta midleri tüm frekansların önüne alarak bu tanıma uymuş. Keman, gitar, saz vb.. tüm çalgılar ön planda ve işinize işleyen yapıda. Kayıtlara bağlı olarak ince enstruman seslerinde bozulmalar yaşanıyor. Aynı şekilde bayan vokallerde de sesi çok açınca kulağınızın içine içine sokuyor :) Kulaklık ince sesler konusunda biraz daha sakin olsaydı çok iyi olurdu.

Tiz:
Kulaklığın üst tizleri (Grafik EQ’da 10-16KHz arası) pek vurgulu değil ve hemen hemen yok gibi. Şıkır şıkır müzik isteyenler için bu kulaklık yanlış tercih olur. Tabii bol tizli PFE232 ve CKS-CKR serisi dinlediğim için yanılıyor da olabilirim. Daha alt tizlere gelirsek(8KHz gibi..) midlerle birlikte gayet vurgulu. Kalitesini sorarsanız pek beğenmediğimi söyleyebilirim. Midlere yapışık olmasından kaynaklı sorun var.

Sahne:
Sahne konusunda pek iyi değil. Tizlerin ve midlerin birbirine yapışık olması sahne etkisini öldürmüş. Yatayda idare edebilecek bir sahnesi varken, derinlikten yoksun.
Stereo etkisi yaratmada sıkıntısı yok.

Enstruman ayrımı:
Enstruman ayrımı konusunda pek başarılı değil. Çalgılar birbirlerine çok yakın ve aynı noktandan geliyor. Bu durum sahne etkisini de bir hayli etkiliyor.

Genel Yorum:
130-140TL civarında midleri önde ve malzeme kalitesi üstün bir kulaklık arıyorsanız tercih edebilirsiniz.

Sizleri sıkmadan kısaca izlenimlerime aktarmak istedim. Umarım beğenmişsinizdir.​

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*