Audio-Technica CKX9iS İncelemesi

Selamlar, 
ATH firmasının yeni CKX serisinin büyük elemanı olan CKX9iS modeli hakkında deneyimlerimi elimden geldiğince sizlere aktaracağım. Umarım incelememi beğenirsiniz.
Lafı fazla uzatmadan, fotoğraflar ile başlayalım…
[IMG]
[IMG]
[IMG]
[IMG]
[IMG]
[IMG]
Oldukça şık bir kutuya sahip. CKS-CKM serisinden daha büyük boyutlu kutuya sahip. Malum, ürünün kendiside oldukça hacimli. Taşıma kılıfıda oldukça hoşuma gitti. Süngerimsi ve sert yapıda. Kulaklığı oldukça iyi korur. Parlayan ATH logosuda oldukça havalı olmuş.
Malzeme Kalitesi:
Kulaklığın kasası sert plastikten yapılmış. Çıt kırıldım bir yapısı yok, özellikle PFE232’den sonra oldukça sağlam hissi verdi. Kulaklığın filitresi CKM99 modelindeki gibi metal olsa daha iyi olurdu. 
 
Kablo ve jack meselesine gelirsek; 
Kablosu alışılagelmiş ATH kablosundan farklı. Oldukça esnek yapıya sahip. Esnek yapısı bazen avantaj, bazen dezavantaj oluşturabilir. Kulaklık hareket halindeyken bir yere takıldığında kablo esnek olduğu için durumu kurtarabilir ama üzerine baskı düşmesi, sıkışma gibi durumlarda kolay kopabilir.
 
[IMG]
Jack ise alışılagelmiş ATH jack’ı gibi değil. Daha büyük yapıda ve köşeli yapıya sahip. Gayet sağlam hissi veriyor. 
 
[IMG]
 
Konfor;
Fotoğraflarda da görüldüğü gibi kulak kepçesinin içerisini saran bir aparat bulunmakta. Fotoğrafa bakarak ”amma raahtsız bir şeymiş” diyebilirsiniz ama öyle değil. Kulağa gayet rahat oturuyor ve hiç rahatsız etmiyor. CKS serisindeki gibi öndeki yuvarlak kısımın (sürücünün bulunduğu yer)  kulağınızı rahatsız etmesi gibi bir durum yok.
 
Ses konusuna gelirsek;
 
Bass: Fazla derine inmeyen daha çok midbass biçiminde kendini hissettiren yapıda basslar. Hafif yayvan biçimde ve mid-tizlerin arkasında. Kulağı çok uzun süre dinlenmesi durumunda bile rahatsız etmeyecek yapıda. Ama derinlik konusunda benim zevkime pek uymadı. Örnek vermek gerekirse MJ-Billie Jean şarkısında basslar etkisiz, ruhsuz geldi.
 
Mid: Sanatçı sesinde perde var. Ve bu perde sürekli kendini hissettiriyor. Sony MH750, CKM500 gibi kulaklıklar daha net ve perdesiz ses veriyor. İnce telli çalgılarda pek başarılı bulmadım. Çalgıların titreşimlerini, ruhunu iyi veremiyor. Bass gitar, davul gibi çalgılarda daha başarılı denebilir. Mid sunumu bana Sennheiser MX serisini hatırlattı. Zaman zaman tenekemsilik ve çamurlanmada hissediliyor.
Mid konusunda tek artısı basslarda olduğu gibi kulağı yormayışı denebilir. Oldukça uzaklar.
 
Tiz: tizlerde tıslama var. Doğal değiller. Midlerin arasından ayrışamıyorlar, midlere yapışık gibiler. Baskınlık olarak tizler, midlerin arkasında. Hareketli müziklerde tizler kendilerini belli edemiyorlar. Daha açık konuşmak gerekirse ”şıkır şıkır çalmıyor.” Shure SE215 gibi arkada boğulmuşlar gibi. Baskın olmadıkları için sibilance durumu yok. Uzun süreli kullanımlarda kulağınızı rahatsız etmiyor.
 
Sahne: Derinlemesine sahne yok denecek kadar az. Yatay sahneye sahip. 3 boyut etkisi hissedilmiyor. Enstrumanlar oldukça birbirine yakın.
 
Besleme: Kulaklık CKS-CKM serisine göre oldukça zor doyuyor. PFE gibi denebilir. Akıllı telefonlarda sıkıntı çıkartabilir. Son ses seviyesine bile getirseniz ses seviyesi düşük gelebilir.
 
Genel Yorum: Kulağı yormayan, malzeme kalitesi üstün bir kulaklık olmuş ama ses konusunda aynı şeyleri malesef söyleyemeyeceğim. Sibilance istemeyen, uzun süreli dinleyenler için alternatif olabilir ama kulaklıkta malesef ruh yok. Çok sade çalıyor.
 
***Ürünü incelemem için tarafıma yollayan DH üyesi @cokoy çok teşekkür ederim…
 
Ve Genel fotoğraf;
Sırasıyla FiiO X3-PFE232-CKX9iS-CKS77X-CKR-5-CKM500
 
[IMG] 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*