Audio-Technica CKS-CKM serisi kulaklıklar [Karşılaştırma]

Öncelikle kulaklıkları test için tarafıma gönderen Yahya Bey’e çok teşekkür ederim. 

Kulaklıkların ses karakterine tek tek değinmek istiyorum;

CKS55; 
Benim favorim diyebilirim 🙂 F/P canavarı bu olsa gerek.
Mid sesler önde ve canlılar. Hafif yapaylık var ama 70TL civarında satılan bir kulaklık için şaşırtıcı derece iyi midlere sahip.
Tizler çok hafif mid seslerin gerisinde ve gerektiği yerde etkili. Yani şarkının tiz kısmında öne gelip, işini yapıp yerini midlere bırakıyor.
Basslar CKS90 kadar etkili olmasada aynı şekilde arkadan ve etkili biçimde. Sanki bass için arkada ayrı bir sürücü varmış gibi.
Kulaklığın çok rahat beslenmeside benim çok hoşuma gitti. Cep telefonları, mp3 playerler rahat biçimde besliyebilir.
CKS90 ve CKM99 modellerini sürmek biraz daha zor.

Özet;
– 60-120 TL aralığında her türlü müzik türüne uyabilecek dengeli ve eğlenceli bir kulaklık. CX200,CX300 modelleri ile kesinlikle kıyaslanmamalı. Bence bariz üstün.

ihtiyacım olmadığı halde, alıp bir köşeye koyasım geldi 🙂 Kırmızı renk için ön yargılarım vardı ama görünce hoşuma gitti açıkcası. Canlı duruyor 🙂

CKS77;
Audio Technica markasının şuanda en ünlü kulaklıklarından. Özellikle CKS90 modeli ile çok kıyaslanıyor. Özet biçimde CKS77 ses karakterinden ve CKS90 ile arasındaki farklardan bahsedeceğim;
Bass sesler; CKS90’da olduğu gibi arka plandan geliyor ve etkili. Ama şiddet ve derinlik olarak CKS90 bir adım önde diyebilirim. Midbasslar CKS77’de midler ön planda olmasından dolayı daha az hissediliyor. CKS90 modelinde midler daha geri planda olduğu için, midbass frekansları daha iyi hissediliyor. Basslı müziklerde CKS90 biraz daha iyi ritim tutmanızı sağlıyor.
Mid sesler; Ortada konumlandırılmış durumda ama gerekli durumlarda ön plana gelmeyi iyi başarıyor. CKS90 modelinde midler geri planda konumlandırılmış durumda. Uzun süre müzik dinlendiğinde midler geri planda olduğu için CKS90 modeli kulağı daha az yoruyor. Detay olarak CKS77 modeli bir adım önde.
Tiz sesler; Midler kadar ön planda değiller, mid seslerden birazcık daha gerideler. Sibilance konusunda oldukça başarılı. Çok nadir sibilanceye rastladım. CKS90’dan tiz konusunda daha başarılı. Tiz sesler daha ayrık ve kaliteli geliyor. CKS90 modelinde MİD-TİZ ayrımı CKS77 modeline göre biraz daha kötü.
Enstrüman Ayrımı; CKS77 enstrüman ayrımı konusunda CKS90 modelinden bir adım önde. Enstrümanları biraz daha ayrık ve kaliteli veriyor.

CKS90-CKS77 karşılaştırması özet;
İki kulaklıkta sizi üzmez demek istiyorum.
Bassları şiddetli ve uzun süre müzik dinlemek istiyorsanız = CKS90
Biraz daha dengeli, her türlü müzik dinlemek için kulaklık istiyorsanız = CKS77

*CKS90 modelinden CKS77 modeline geçmeyi düşünenler varsa, kesinlikle değmeyeceğini belirtmek isterim.

CKS90; 
CKS serisinin en ünlü kulaklığı denebilir. Bassları oldukça sevilen bir kulaklık. Şimdide kendi deneyimlerimi aktarayım;
Tizler CKM99 gibi olmasada sıcak yapıdalar. CKM99 kadar önde değiller. Tizler CKM99’a göre birazcık daha yapay. Yapay olmasıda gayet doğal sonuçta arada fiyat farkı var ve CKM99 CKM serisi bir kulaklık.
Tizlerde sibilance sorunu yok.
Mid seslere gelirsek, tiz ve bassların gerisindeler. Midler tiz ve bassların biraz altında kalıyor. V tipi EQ seven arkadaşlar için denebilir. Mid seven arkadaşlar için pek uygun değil.
Midlerin biraz geride olması kulaklığa uzun süre dinlenebilirlik katmış. Uzun süre yüksek ses seviyesinde dinlememe rağmen kulağım hiç rahatsız olmadı. Bu yönü çok hoşuma gitti.
Ve gelelim CKS90 modelinin ünlü basslarına;
– Basslar arkada ve hacimli yapıdalar. Yapay değiller. Gök gürültüsü gibi en arkadan geliyor ve etkili.
– Bazı kullanıcıların yorumlarında bassların çok şiddetli olduğunu ve kulağı yorduğunu söylüyorlar ama bana hiç öyle gelmedi. Rahatsız edebilecek seviyede değil bence basslar.

Özet: 100-120TL aralığında Bas-Tiz kulaklık arıyorsanız kesinlikle f/p ürün.

CKS99;
Bu kulaklık hakkında kısa yorum yazacağım. Daha önce incelemesini yapmıştım; http://forum.donanimhaber.com/m_73394997/tm.htm
Kulaklık CKS serisi olduğu halde oldukça dengeli ve detaylı bir kulaklık. Neredeyse CKM99 kadar mid-tiz detayı verebilmekte. Basslar gerekli olduğu yerde etkili biçimde önpalana gelip, işini bitirince yerini mid ve tizlere bırakıyor. Diğer CKS modellerinden daha detaylı mid ve tiz vermesinin sebebide bu.
Sahne konusunda fiyatına göre en çok beğendiğim ürün. 3 boyut etkisini oldukça etkili verebiliyor.

CKM55;
CKM99 modelinin küçük kardeşi 🙂 Ses tarzı oldukça CKM99 modeline benziyor. Tiz sesler CKM99 modeline göre daha fazla ve midler CKM99 modeline göre daha geride. Midler bana biraz yetersiz geldi. Tizler bir adım geride, midler bir adım önde olsaydı tadından yenmezdi. Tabi bu benim kişisel görüşüm. Tiz frekans yoğunluğunu seven birisi değilim.
Bass sesler; adı üstünde CKM serisi derin basslar beklemek yanlış olur. Basslar daha çok midbass şeklinde. Gerekli yerde ritim için az miktarda verip-çekiyor.
Mid sesler; Fiyatına göre oldukça iyi detay verebiliyor. Ama üstede söylediğim gibi keşke biraz daha önde olsalarmış 🙂
Tiz sesler; Kulaklığın üretim amacı tiz sesler. Kulağıma taktığım gibi anladım 🙂 Oldukça keskin ve insanın içini ısıtan tizlere sahip. Sibilance takıntısı olan arkadaşları rahatsız edecektir. Tizlerin oldukça ön planda ve keskin olması durumunda bu fiyattaki bir ürünün sibilance yapması gayet doğal.

Özet; Uygun fiyata detaylı mid ve tiz almak istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir kulaklık.

CKM99; 
Mid sesler ne önde nede geride, tam ortada konumlandırılmış. Tiz sesler midlerin biraz önünde, keskin ve netler. Bass sesler ise tamamen bağımsız durumda arkadan gelmekte.
Tiz ve midleri örtme gibi bir durum söz konusu değil. CKM serisi kulaklığada bu yakışırdı zaten 🙂 Vokali, enstrümanları birbirine karıştırmadan tane tane verebiliyor. Sahnesi oldukça hoşuma gitti. FLAC kayıtlarda özellikle çok hoş.
Merkezdeki sanatçının arkasına dizilmiş biçimde geliyor enstrümanlar. Yani kemancı sol arkada, gitarcı sağ önde vs. biçiminde 3 boyutlu ses ayrımını verebiliyor. 128-192 KBPS mp3 kayıtlarında malesef bu durum olanaksız.
Tizler hakkında önemli bir kaç bilgi vermek istiyorum;
– Çok canlılar, sıcak yapıdalar ve öndeler. Tiz hayranları için 180-220 TL fiyat aralığında birebir denilebilir.
– Önde ve sıcak yapıda olmasıda beraberinde bir miktar sibilance sorunu getiriyor tabi. Özellikle kalitesiz kayıtlarda rahatsız edebilir. FLAC ve 320Kbps mp3 kayıtlarında çok rahatsız edecek seviyelerde değil. Genellikle bayan sanatçılarda sibilance yapabiliyor.
Her 320kbps veya FLAC kayıtta sibilance olmaz diye bir kavram malesef yok. Stüdyodaki kayıt bozukluklarından, stüdyoda tiz seslerin yüksek seviyede kayıt edilmeside sibilance yaptırabilir.

Özet: Metal, elektronik vb. mid ve tiz seslerin önemli olduğu müzik türleri için gayet uygun. Eğlenceli bir tarzı var. Özellikle sıcak tiz seven arkadaşlar için birebir denebilir.

Detaylı mid-tiz sesler için = CKM99 , CKM55 , CKS99
Bas-Tiz severler için = CKS90
Ucuz fiyata f/p ürünü almak, her türlü müzik dinlemek isteyenler için = CKS55 , CKS77 , CKM55

Notlar; 
1- Ürünlerin orjinalliği hakkında şüpheniz olmasın. Ürünler orjinaller. Kutusuz gelmesinin sebebi defalarca forumda anlatıldı ama tekrar hatırlatmak isterim; Taşıma kolaylığı ve maliyet düşürme açısından yapılıyor.
2- Sony Xperia SP Walkman + FiiO E6 ile test edildi. EQ ve ses efekleri kapalı.

Ve toplu fotoğraf;
Sırasıyla MX365-MH750-CX300-CKS55 Red-CKS90-CKM99-Shure SE-215

Audio Technica genel fotoğraf.

Audio Technica genel fotoğraf.

 

 

9 Responses

 1. srht dedi ki:

  audio technica cks90 u nasıl satın alabiliriz hocam?

  • oguzhan dedi ki:

   CKS90 modeli artık üretilmiyor. CKS77/CKS77X/CKR serisini cdjapan.co.jp , ebay veya donanımhaber ikinci el bölümünden satın alabilirsiniz.

 2. Ali Fuat dedi ki:

  Hocam iyi günler. Size birkaç sorum olacak. Donanımhaberde görmüştüm incelemelerinzi ilk olarak neredeyse kullanmadığınız audio kulaklık yok bu nedenle engin bilgilerinizden istifade etmek isterim. Suan sony z2 ile birlikte gelen mh750 kullanıyorum. Cks 90 a geçmeyi düşünüyorum. Bass seven birisiyim aynı zamanda sony mdr xb600 de kullanıyorum. Sizce cks 90 aldığıma değer mi? Bassları yüksek seven birisiyim ama suan kullandığım kulaklıklarla arasında bariz fark hissedebilecek miyim diye endişe ediyorum. Sizin mh750 ve cks 90 kullandığınızı donanımhaber forumda görmüştüm. Veya biraz daha para koyup cks 1000 mi almalıyım? Tek derdim deli gibi bass dinlemek 🙂 bu arada xiamio piston 2 de var bende ama pek kıyaslamaya dahil edilcek gibi değil. Sürekli bu fiyatlarda alıyorum ve artık bir tane alıp uzun uzun dinlemek istiyorum. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 3. gkm dedi ki:

  Hocam öncelikle verdiğin emeğin için tesekkur ederim. Ben cks 77 ve cks 99 arasinda kaldim. Pop muzik dinliyorum. Ara sirada hoşuma giden yabanci muzikler dinliyor ama yabanci muzik kismi cok zengin degil . Ben sizden iki konu hakkinda yardiminizi rica edecegim.
  1. Hangi kulakligi tercih etsem acaba ? Elimde shensehier cx 200 vardi baslari guzel geliyordu, bozuldu. Onu cowon f2 mp3 ile kullaniyordum. Cowon nu lg g2 kulakligini takiyorum parcayi dinliyorum. Sonra cx 200 takiyorum duymadigim enstrümental duyuyorum vay diyorum farka bak. Sonra sizlerin dinlediginiz yaptiginiz yorumlari okuyunca nasil bir kulak derinligine sahipsiniz diye imreniyorum. Cok uzattim ama ben muzik kulagimi gelistirmek istiyorum farkliligi anlamak istiyorum. Mp3 amfi kulakliklarin yarattigi farki hissetmek istiyorum. Yeni sesler duydukca mutlu olacagima eminim , o yuzden cok hevesliyim. Yakin planda. Xduoo x2 almayi planliyorum ve yaninda audio techinica cxs77 veya cks99 maddi olarakta bir anda hepsini alamayacağım mp3 sonra alacagim ilk olarak kulaklik alma planim var. Bana bu konuda yardimci olursaniz sevinirim.

  • oguzhan dedi ki:

   Pop için v stilli(bas-tiz) kulaklıklar pek uygun olmaz. Bu yüzden midleri daha önde olan CKR serisine yönlenmelisiniz. CKR5 tercih edebilirsiniz.

 4. Emre dedi ki:

  Merhabalar size danışmam gereken bir konu var. CK400i modelini kullanıyorum. Basslı kulaklıklardan sıkılıp bunu tercih etmiştim pişmanda değilim. Temiz bi sesi var. Biraz daha basslı olsa daha iyi olucak gibi. dengeli bi kulaklık istiyorum. cks77 uygun mudur? metal müzik dinliyorum

  • oguzhan dedi ki:

   CK400i modelini kullanmadım. CX300 modelini kullanmıştım. CX300 modelinde bass fazla ama kalitesizdi. CKS77 çok basslı bir ürün değil, dengeli sayılabilecek cks modellerinden. Şuanda üretimi yok ve piyasadakilerin bir çoğu sahte. Size tavsiyem bass istiyorsanız VSD3 olur.

 5. Doğukan dedi ki:

  Oguzhan hocam merhabalar hocam eski bir Ep 630 kullanıcısıyım yani bass kafa bir insanım Ep 630 u aratmayacak hatta daha iyi bass veren kulaklık tavsiyesi verebilir misiniz fiyat sinirim 300 tl kulak içi kafa üstü fark etmez cevap yazarsanız beni çok mutlu edersiniz kendinize iyi bakin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*