Audio Technica CKS-55X,77X & CKS-77,55 Mini Karşılaştırma

Audio Technica markasının oldukça tutan bass ağırlıklı CKS serisine 2 yeni üyesini sizlere kısaca tanıtmaya çalışacağım.

55X ve 77X modelleri 55 ve 77 modellerinin revizyon geçirmiş hali. Makyaj yemişler diyebiliriz. Makyaj sadece kozmetik açıdan yapılmamış tabiki.

CKS-X Serisi Genel izlenimlerim;

 • Kulaklıkları ilk elime aldığımda kasa plastiklerinin önceki versiyonlarına göre daha kaliteli olduğunu fark ettim. Daha dayanıklı ve daha sert plastik kullanılmış.
 • Kablo konusunda pek fark yok diyebiliriz. Önceki versiyonlarından birazcık daha kalın yapılmış. 77X modelinin kablosu 77 modeline göre daha yumuşak yapıda.
 • Markanında belirttiği gibi bass arttırılmış.
 • 2 modelinde sahnesi önceki versiyonlarına göre daha başarılı.
 • Mikrofonik etki konusunda her hangi bir iyileştirme yapılmamış.
 • Kozmetik açıdan önceki versiyonlarına göre daha şık ve havalı duruyorlar.

CKS77-X;

Bass;
Alt frekanslar önceki versiyonuna göre daha hacimli  daha derin ve daha sıkı yapıda. Yüksek seste bozulmalar önceki versiyonuna göre daha başarılı. Bassların arkadan gelmesi sesi monotonluktan kurtarmış. Biraz CKS90 tarzını andırdı bana. Midlerin-tizlerin arkadasından sanki ayrı bir bass sürücüsü varmış gibi bass vuruyor. Eski versiyonunda basslar biraz daha midlere yakın ve öndeydi.

Midler;
Keşke biraz daha önde olsalardı, tadından yenmezdi. Tizlerin arkadasında kalmış midler. ”V tipi” (Bass-Tiz) yapılmış tamamen… Eski versiyonuna göre daha arkadalar ama daha netler. 77 modelinde midler önde fakat 77X modeline göre boğukluk var.  Yüksek seste çamurlanma ve sesin bir birine karışma 77X modelinde daha az.

Tizler;
Makyajın en büyük artısı tizler olmuş. Eski versiyonuna göre daha açık, daha fark edilebilir yapıdalar. Phonak PFE122 tarzını andırıyor. 150TL fiyat seviyesinde en iyi tiz veren kulaklıklardan biri diyebiliriz. Eski versiyonunda midler ile tizler yapışık yapıdaydılar 77X modelinde ise tamamen ayrık yapıdalar.
Sibilance eski versiyonuna göre daha fazla. Sibilance takıntısı olan kişileri rahatsız edecektir. Kaliteli müzik kaydının sibilance konusundaki etkiside unutulmamalı.

Sahne;
Tizlerden sonra beni en çok şaşırtan nokta oldu. 77 modeline göre bariz biçimde sahnesi genişletilmiş. 77-77X modelini kullanan arkadaşlarında bana katılacağını düşünüyorum… Enstrumanların 77 modeline göre daha ayrık ve farklı noktalardan gelmesi en büyük artılarından birisi.

77 modeli ile genel karşılaştırma;
77 modelini kesinlikle aratmayacak. Daha güçlü basslara ve daha kaliteli tizlere sahip. Malzeme kalitesindeki artışta cabası…

 • Ürünü ilk kulağınıza taktığınızda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. 48 saat burn-in ‘den sonra değerlendirin..

CKS55-X;

Bass;
Önceki versiyonuna karşı en büyük artısı diyebiliriz. Basslar daha derin, daha etkili… Basslar 77X modelinde olduğu gibi 55 modeline göre daha arkada ve ayrık yapıda. 77X modelindeki gibi olmasada müziği monotonluktan kurtarıyor. Monotonluktan kastettiğim bassların midler- tizler ile aynı noktadan gelmesi. Bass konusunda 55 modeline göre kulağıma taktığımda bariz farkı hissettim diyebilirim.

Midler;
Mid konusunda malesef pek yeniliğe gidilmemiş. Birazcık daha gür yapıda diyebiliriz.

Tizler;
Üst tizler 55 modelinde biraz etkisizdi. X modeli için ümidim vardı ama pek fark algılayamadım. Tek düze ve kendini tam olarak ortaya koyamayan yapıya sahip. Tiz için default EQ kesinlikle tatmin etmeyecektir. EQ ile oynamayı istiyor kesinlikle. Tabi ürünün 80-90 TL ‘lik satış fiyatınıda göz önünde bulundurmak gerekir.

Sahne;
Sahne konusunda eski versiyonuna göre iyileştirmeye gidilmiş. Enstrumanlar biraz daha ayrık yapıdalar. Yatay sahne daha iyi seviyeye çıkartılmış.

55 ile genel karşılaştırma;
55 modelinden bass ve sahne konusunda üstün bir model olmuş. 55 modeli ile arasında fiyat farkı olmadığınıda hesaba katarsak kesinlikle 55X alınmalı.

 • CX200-CX300-Cep telefonu kulaklıklarından bariz şekilde üstün diyebilirim. Ayrıca mikrofonlu modelide bulunmakta.

77X – 55X Karşılaştırma; 
Her konuda 77X modeli daha üstün. Bütçesi olan arakdaşlara kesinlikle 77X modelini tavsiye ederim. Yaklaşık 50 TL fark bulunmakta aralarında, kesinlikle 50 TL’ ye değeceğini düşünüyorum…

Boyut karşılaştırması için sırasıyla; 55X-77X-PFE 122

2 Responses

 1. furkan koçyiğit dedi ki:

  metal dinliyorum ancak bateri vuruşları falan olsun yoğun bir bass istiyorum bu nedenle cks55x ile soundmagic pl11 arasında kaldım hangisini almalıyım cks 100lirayı hak eder mi?

  • oguzhan dedi ki:

   CKS55X veya VSD3 modelini tercih edebilirsiniz. Özellikle VSD3 köpük uç ile size istediğiniz bass vuruşunu verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*