Audio-Technica CKR9 – CKR10 Karşılaştırmalı İnceleme

Selamlar,

Kısa bir aradan sonra Audio-Technica markasının çift dinamik sürücülü modelleri olan CKR9 ve CKR10 ile inceleme yazılarıma devam ediyorum. Sesi yazılı anlatmak her ne kadar zor olsada, umarım aklınız bu 2 model hakkında bir şeyler şekillenir. Fazla uzatmadan ürünlerin kutuları ile başlayalım.

Ürünlerin kutu boyutları aynı. Sadece CKR10 modeli titanyum olduğu için sarı tonlama verilmiş. Ürünlerin kutusu üst düzey (profesyonel) algısı yaratmakta.

Kutu içeriği ile devam edelim;

*1 adet CKR10 veya CKR9 kulaklık.

*Üzerindeki dahil 4 farklı boyutta slikon uçlar.

*1 adet deri taşıma kabı (oldukça koruyucu ve sağlam)

*Bilgi kitapcığı

2 model arasında kutu içeriği olarak fark bulunmamakta.

Konfor:

Ürünler kulağa oldukça iyi oturuyor ve düşme yapmıyor. Spor yaparken gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Konfor konusunda CKS serisi ve CKR3,CKR5 ve CKR7 modellerinden kesinlikle üstün.

Malzeme Kalitesi:

Ürünün kablosu oldukça sağlam. ATH markası kablo sağlamlığı konusunda en iyi firmalardan. CKR10 ve CKR9 modellerine sağlam kablo koymasaydı ayıp olurdu 🙂 Dolanma yapmıyor. Güzelce sarılıp, taşıma kabında saklandığı sürece uzun yıllar sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum.

Jack oldukça hoşuma gitti. Shure gibi kaba değil ve oldukça sağlam izlenimi veriyor. CKR9 modelinde plastik, CKR10 modelinde ise metal. Metal soğukluğunu hissetmek premium hava katıyor.

Soldaki CKR9, sağdaki CKR10 jack’ı…

2 üründe de bez filitre bulunmakta.

CKR9 görünüm;

CKR10 görünüm;

Görüldüğü gibi CKR10 modelinin daha premium havası var. Güneşli havalarda ışıl ışıl parlamakta. Sokakta gözler sizin üzerinizde olabilir 🙂

En çok merak edilen ses konusuna gelelim;

İki ürünü karşılaştırmalı olarak bir arada inceleyeceğim. ATH alışılmış bazı kurallarını CKR9 ve CKR10 modellerinde bozmuş.Genellikle  V tipi (bas-tiz ağırlıklı) kulaklık üreten üretici alışılmış kuralları yıkmış diyebiliriz.

Hiç bir frekansın birbirini baskılamaması hedeflenmiş.

Alt frekans (bass): CKR9 modelinde basslar yumuşak yapıda ve kontrollü. Bazı şarkılarda dağıtma yapsada genel anlamda kontrolü iyi. Midbass ağırlıklı bass sunumu var. Derin,dip basslar istiyorsanız 2 modelden de uzak durunuz. Dubstep,House vb.. müzik türlerini dinliyorsanız basslar yetersiz gelecektir. Mid ve tiz frekansları bastırmadan vur-çek şeklinde sunum yapmakta. CKS serisinin basslarına alışmış olan kişilere bass miktarı az gelecektir. CKR9 ve CKR10 modellerinin farkına gelirsek, CKR10 biraz daha hacimli basslara sahip ve biraz daha sıkı. CKR9 modelinde PFE serisini andıran cılızlık bazı şarkılarda hissedilebiliyor. (DX90 ile test edildi, koyu karakterli daplar ile daha iyi olacaktır.) CKR10 modeli ise biraz daha hacimli bassları ile cılızlık konusunda daha iyi performans sergiliyor.

Orta frekans (mid): 2 modelde de orta frekanslar diğer frekanslardan ayrık ve 1 tık önde gibiler. Gibiler ifadesini kullanmamın sebebi dinlediğim parçalara göre değişkenlik gösterdi. Bazı şarkılarda 1 tık geride olsa midler tadından yenmezdi derken, bazı şarkılarda tam yerinde dedim. 2 modelin mid anlamında en büyük farkı ise bozunma oldu. 2 ürününde midleri ses miktarına göre bozulmaya yatkın. 2 modelde de çamurlaşma olabiliyor. CKR10 modelinde çamurlaşma üst ses seviyelerinde başlarken, CKR9 modelinde orta ses seviyelerinde başlıyor. Ayrıca CKR9 modelinde ses seviyesi yükseldikçe midler diğer frekansları bastırmaya başlıyor. Bazı parçalarda midler kulak tırmalayabiliyor. Anlayacağınız mid kontrolü konusunda CKR10 modeli üstün.

Üst frekanslar (tiz): 2 modelinde işte budur dedirten yönü tizleri. Sibilance sorunu ile dile gelen ATH bu sefer “sorunu çözdüm buyrun” der gibi çıkartmış ürünleri. Tizler mid ve basslardan tamamen ayrık, kristal netliğinde. Armatürü aratmayan yapıda tiz sunumu var 2 modelinde. Yeri geldiğinde şıkır şıkır sunum yaparken, yeri geldiğinde kendisini geri çekmeyi de biliyor. DX90 gibi tizleri keskin ve açık karakterli dapta istisna parçalar hariç sibilance sorunu yaşamadım. Tizler CKS serisinde ki gibi yapay ve abartılı değil. CKR10 ve CKR9 farkına gelirsek, CKR10 modelinde üst tizler (eq da 10-16kHZ civarı) daha belirgin ve biraz daha sıcak yapıda. Ayrıca biraz daha yankılı.

Sahne: Ürünler çift sürücü ile sahne etkisini arttırmayı başarmış.Yatay sahne CKR10 modelinde 1 tık daha iyi olmak koşuluyla oldukça başarılı. Derinlemesine sahne çok iyi olmasada bir çok kişiyi tatmin edebilecek düzeyde.

Enstruman ayrımı: 2 üründe gayet başarılı. Her enstrumanın sesini tane tane karışma yapmadan alabiliyorsunuz. Üst ses seviyelerinde aradan kaçırdıkları olsada (özellikle ckr9 modelinin) gayet iyi ve tatminkar. Bundan iyisi için monitörlere yönelmek lazım 🙂 Özellikle CKR7 modelinde olduğu gibi tezeneli çalgılarda oldukça başarılı diyebilirim.

Beslenme: 2 üründe rahatlıkla besleniyorlar. FiiO X1, xduoo x2 tarzı daplar rahatlıkla besleyebilir. Sürücüler fazla beslemeyi sevmiyor. (CKM1000 modelini anımsatıyor.) Güçlü daplar ile midlerde bahsettiğim çamurlaşma daha fazla hissediliyor.

Genel Yorum:

2 üründe olabildiğince dengeli ve doğal ses vermek için üretilmiş. CKR10 modeli ses konusunda her yönden 1 tık üstün diyebiliriz. Özellikle bozunma konusunda CKR10 farkını ortaya koyuyor. Bass headlar için 2 modelde uygun değil. V tipi (tiz-bas) ses seviyorsanız başka modellere yönelmelisiniz.

CKR9 ve CKR10 arasında 150-200TL fark bulunmakta. Tasarımsal farklılık ve sesteki farklılıklardan üstte bahsettim. Farka değip, değmeyeceği kişiden kişiye göre değişir. Kendiniz karar veriniz 🙂

Bir sonraki incelemede görüşmek üzere, esenlikle kalın…

2 Responses

  1. fatih dedi ki:

    selamlar, ckr7 kullanıyorum, kulaklığın arka kısmı çıktı, çok düşürdüm ve birkaç gün kablo düzleşsin diye asmıştım kulaklıklar aşağı gelcek şekilde, bu yüzden olabilir çıkma olayı. fakat hallettim japon ile, seste bir sorun yok şimdilik. ckr10 almayı düşünüyorum. değer mi değmez mi karar veremedim. ckr10 fiziksel yapısını baya beğendim. nasıl bir yorum yapabilirsiniz bu ikisi için?
    teşekkürler.

    • oguzhan dedi ki:

      CKR10 modelini maalesef fiyat/performans yönünden iyi bulmadım. Sağlamlık konusunda ckr7′ den üstün diyemem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*