Audio-Technica CKR7 İncelemesi (Yeni Model)

Selamlar,
Audio-Technica markasının yeni serisinin f/p kulaklığı CKR5 incelemesinin ardından CKR7 incelemesi ile karşınızdayım. Sesi yazılı anlatmak oldukça güç olsa da umarım aklınızda CKR7 hakkında bir şeyler şekillenir.
Bildiğimiz üzere ATH bu seriyi gerçek, doğal ses için çıkardı. (CK-Realitiy) Bakalım CKR7 ne kadar gerçek ve doğal ses verebiliyor.

 

CKR7 genel

 

CKR7 kutu

 

Kutu içeriği;

*1 adet CKR7 kulaklık

* 1 adet deri taşıma kılıfı

* 4 adet farklı boyutta slikon uç

Klasik ATH kutu içeriği diyebiliriz. Fakat CKR7 modelinde kullanılan taşıma kılıfının malzemesi CKR-5, CKM500, CKS55X ve bir çok modelden daha kaliteli. Kalite algısı yüksek suni deri ile şık bir tasarımı bir araya getirmişler.

 • Kılıf

   

  Kılıf arka

   

  Kablo ve jack kalitesine gelirsek;

  Klasik ATH kablosu ve jack’ı kullanmışlar. CKS55X , CKS77 , CKS77X vb. hep aynı kablo ve jack kullanılıyor. Kablo ve jack kalitesiz hissi vermiyor. Uzun süredir bu kablo ve jack’ı kullanan kulaklık kullandım hiç bir sıkıntı yaşamadım. Özellikle kopartmazsanız veya bir yere takmazsanız sorun çıkartacak bir yapısı yok.
  Kablosu simetrik yapıya sahip. Yani sol-sağ eşit uzunlukta, arkadan dolama olayı yok.

   

  Jack

   

  Kulaklığın kasası komple sert plastik yapıda. Keşke CKM99 modelindeki gibi metal olsaymış. Metalin verdiği soğukluk hissi bir başka.
  Kulaklığın arkası kapalı yapıda. Plastik oldukça sağlam, sorun çıkartacağını düşünmüyorum.

   

  Kulaklık

  Kulaklık

   

  Filitre;

  Markaya CKR-5 modelinde bez filitre kullandığı için çok kızmıştım. Bez filitre malesef kalite algısını düşürüyor. Neyse ki CKR7 modelinde metal filitre kullanmışlar.
  İnternetteki temsili görsellerde sanki bez filitre varmış gibi duruyordu bunun üzerine güvenilir kaynaklara mail atarak bu durumu sordum. Metal filitre olduğunu doğruladılar.

   

  Metal filitre

   

  Accessoryjack Mail;

   

  Head-fi.org sitesinde Amazon Japonyadan alınma CKR7;

   

  En çok merak edilen ses konusuna gelelim:

  Bass;
  Öncelikle kulaklık bas kafalar için yapılmamış. Alt frekanslara pek tepkili değil. Basslar midbass şeklinde. Ne çok sert , nede çok yumuşak. Orta sertlikte diyebiliriz. Kalitesiz kayıtlarda basslarda yayılma olabiliyor. 320Kbps ve Flac kayıtlarda bozunmaya uğramayan, uğultu yapmayan ve pek uzamayan basslar veriyor. Kulaklığın bassları v tipi ses severlere gelmez. Yani oto ses sistemlerinde olduğu gibi güm-tıs şeklinde bir ses alamazsınız 🙂 Pop müziklerde midbass ritmini tatlı, kulağı yormadan hızlı bir şekilde veriyor. Sürücü bass konusunda gayet hızlı.

  Mid;
  Kulaklığın en iyi olduğu kısım. Şuana kadar dinlediğim tüm ATH kulaklıklarından daha çok beğendim. Koyu ve temiz bir arka plana gayet tatlı biçimde enstrumanları yerleştiriyor. Enstrumanlar çok yakın değiller. Ortada diyebiliriz. Özellikle Tezeneli çalgılarda (gitar,saz vb.) gayet başarılı diyebilirim. Sazın ince tınısını içinizde hissediyorsunuz 🙂 Enstrumanlarda yapışma hissetmedim. Enstruman ayrımı fiyatına göre gayet iyi. Sanatçı sesi ortada, kayıta göre öne gelebiliyor. Sanatçı sesi enstrumanlar ile yapışmıyor. En önemlisi de CKS serisinde özellikle kalın sesli sanatçılarda basslar ile sanatçı sesinin hafif karışıp, sanatçının sesinde uğuldama sorunu bu kulaklıkta yok. iPhone 4-5 , Note 3 ve FiiO X3 ile yaptığım testlerde bu sorun hiç olmadı.

  Tiz;
  Tizlerin vuruş kalitesi çok iyi değil ama ayrımı gayet iyi. Vuruş kalitesi çok iyi değil derken yanlış anlaşılmasın üst düzey kulaklık kullanmayan kişilere gayet yeterli ve iyi gelecektir. PFE232’den sonra bir çok kulaklığın tizlerini beğenmiyorum 🙂 Tiz vuruşlarında yumuşaklık arayan birisiyim. CKR7 hafif sert vurduğu için çok memnun kalmadım. Sert vurmasına ramen tizlerde kulağı oyan sibilance sorunu yok. Çok nadir olarak hafif denk geldim. CKM99 modeline göre tiz performansı bence daha iyi. En azından tizler daha sakin ve kontrollü.

  Ziller;
  Ziller konusunda gayet iyi. Tüm seslerden ayrık ve sakin gelen vuruşlar yüzümde tebessüme neden oldu. Bu yönden PFE232’den sonra yüzümü güldüren ilk kulaklık 🙂

  Sahne;
  Dikey sahnesi pek yok. Daha çok yatay sahne hakim. Derinlik olarak çok büyük beklentileriniz olmasın ama pek çok kullanıcı için yeterli seviyede.
  Müziği dinlerken keşke şu gitarcı biraz daha uzakta olsaydı vb. gibi düşüncelere kapılmıyorsunuz. Fiyatına göre yeterli sahne performansına sahip.

  Genel Yorum;
  110-120 USD arasında satılmakta olan kulaklık mid-tiz severler için ideal. CKM99 modeline göre bence daha başarılı. Kulaklık ckm99 modeline göre daha sakin, daha kararlı ve daha doğru ses üretiyor.

  Kulaklığın test edildiği DAP’lar; FiiO X3, iPhone 4-5 , Samsung Galaxy Note III

  Son olarak CKS1000LTD ve CKR7;

  CKS1000 LTD ve CKR7

   

  Bu incelemenin de sonuna geldik 🙂 Merak ettiğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz.
  Okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

9 Responses

 1. kargalarrr dedi ki:

  forum donanımhaberden selamlar 🙂 bu site güzel proje incelemelerin ardı arkası kesilmez umarım. Başarılar 🙂

 2. Murat dedi ki:

  Merhaba.Bu aralar yeni kulaklık alma arifesindeyim 🙂 Genellikle her tarz müzik dinlerim cks99 ve ckr7 arasında kaldım hangisini önerirsiniz?

 3. cemsidar dedi ki:

  hocam guzel site. sıkıldım hep bilindik seyleri kullanmaktan sony,philips,creative flan. en yakin zamanda ath tarzi cinli kardeslerimizin urunlerinden birini almayi dusunuyorum ilk kapisini calacagim kisi siz olcaksiniz

 4. Ozan dedi ki:

  Spor yaparken kullansam terden zarar görür mü sizce? Yoksa ulaşmaz mı oralara? (Çok terliyorum)

 5. kerem dedi ki:

  Güzel bir inceleme olmuş tebrikler.
  Şu an fiio x3 2nd gen ve cks77 ile müzik dinliyorum. Bu kulaklıkla cks77 karşılaştırırsak neler diyebiliriz, kalitesi ve tonu açısından.

  • oguzhan dedi ki:

   CKR7 ve CKS77 farklı kulvardalar. CKR7 denge odaklı bir kulaklık. Gerek enstrüman ayrımı gerek enstrüman sunumu açısından üstündür.
   CKS77 ise V stilli (mid-bass) çalan bir kulaklık. Deep house, techno tarzı müziklerde ise CKS77 üstündür.
   Kısacası şu iyidir diyemeyiz. Dinlenilen müzik tarzı ve kişisel zevkler önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*